Kompensacja mocy biernej - teoria

Oferta

Czy kompensacja mocy biernej się opłaca?

Właściwie przeprowadzona kompensacja mocy biernej

pozwala w całości wyeliminować comiesięczne opłaty za energię bierną. Skutkuje to szybkim zwrotem nakładów poniesionych na zakup kompensatora mocy biernej. Nasze doświadczenia wskazują, że w większości przypadków inwestycja zwraca się w okresie do 12 miesięcy, a często nawet szybciej.

Dlaczego kompensacja mocy biernej jest ważna?

W prostym obwodzie prądu przemiennego

, składającego się ze źródła i liniowego obciążenia, zarówno prąd jak i napięcie mają kształt sinusoidy. Jeżeli obciążenie jest całkowicie rezystancyjne, obydwie wielkości zmieniają polaryzację w tym samym czasie, natomiast kierunek przepływu energii się nie zmienia. W takim przypadku moc całkowita równa jest mocy czynnej i nie pojawia się potrzeba kompensacji mocy biernej.

Jeżeli obciążenie jest czysto indukcyjne lub czysto pojemnościowe

, to napięcie i prąd są przesunięte względem siebie w fazie o 90 stopni. Maksymalna wartość napięcia przypada wtedy gdy prąd przechodzi przez zero. W takim wypadku, przepływa tylko moc bierna, która nie dostarcza energii obciążeniu. Rzeczywiste obciążenia mają charakter rezystancyjny, indukcyjny i pojemnościowy co oznacza, że odbierają zarówno moc czynną jak i bierną. Elektrycy mierzą pobór mocy jako sumę tych dwóch wielkości. Mimo tego, że moc bierna nie wykonuje pracy, to powoduje wzrost prądów zasilających oraz nagrzewa urządzenia służące do przesyłu energii co z kolei prowadzi do większych strat i wymusza konieczność kompensacji mocy biernej.

Na czym polega kompensacja mocy biernej?

Stosunek mocy czynnej do mocy pozornej jest nazywany współczynnikiem mocy. Jest on określany jako kosinus kąta pomiędzy wektorami napięcia i prądu. Współczynnik mocy równy jest jedności (1) wtedy gdy napięcie i prąd są ze sobą w fazie, a wynosi zero gdy obydwa wektory są przesunięte względem siebie o 90 stopni. Kondensatory generuj± moc bierną, natomiast cewki ją absorbują. Na tym fundamentalnym mechanizmie opiera się kontrola współczynnika mocy (

kompensacja

) - kondensatory włączane są do obwodu, aby częściowo zlikwidować moc bierną obciążenia. Dąży się do tego, aby współczynnik mocy odbiorców energii elektrycznej był bliski jedności. Moc bierna nie transferuje energii. Dlatego na wykresie wektorowym jest ona reprezentowana na osi urojonej.

Pomiary
Posiadamy do dyspozycji szereg specjalistycznych urządzeń pomiarowych diagnozujących sieć i pozwalających na prawidłowy dobór urządzeń kompensujących moc bierną.
pomiary

Kompensacja mocy biernej
Zajmujemy się kompensacją mocy biernej, układami pomiarowymi energii elektrycznej oraz monitoringiem parametrów sieci energetycznej.
kompensacja mocy biernej

Serwis
Prowadzimy naprawy, modernizacje i remonty zepsutych, bądź zniszczonych baterii kondensatorów. Oferujemy szeroki wachlarz usług w ramach kompensacji mocy biernej.
serwis